معرفی کتاب تبصره 22

اثر جوزف هلر از انتشارات نشر چشمه - مترجم: احسان نوروزی-برترین رمان های گاردین

ارسال شده توسط ایران کتاب در تاریخ سه شنبه 25 مهر 1396
رمان «تبصره‌‌ی 22» را می‌توان به همراه «برهنه‌ها و مرده‌ها» (نورمن میلر) و «سلاخ‌خانه‌ی شماره 5» (کورت ونه‌گات) یکی از سه اثر مهم ادبیات ضدجنگ آمریکا خواند. نویسندگان هر سه رمان به نوعی در رویدادهای جنگ جهانی دوم شرکت داشته‌اند و آن را از نزدیک تجربه کرده‌اند. جوزف هِلـِر که فرزند خانواده‌ای مهاجر از یهودیان روس‌تبار بود، در سال 1942 در سن 19 سالگی به ارتش آمریکا پیوست و در سال‌های پایانی جنگ به عنوان بمب‌انداز هواپیماهای بی‌25 در شصت ماموریت جنگی شرکت کرد (در هواپیماهای آن دوره خلبانی، ناوبری و مسیریابی، و هدف‌یابی برای انداختن بمب هر یک مسئول جداگانه‌ای داشت)


خرید اینترنتی کتاب تبصره 22
معرفی کتاب تبصره 22
جستجوی کتاب تبصره 22 در گودریدز

معرفی کتاب تبصره 22 از نگاه کاربران
تبصره ۲۲
جوزف هلر
احسان نوروزی
نشر چشمه
تبصره ۲۲را میتوان در کنار سلاخ خانه شماره پنج از کورت ونه گات (به ترجمه علی اصغر بهرامی)و همچنین برهنه ها و مرده ها از نورمن میلر(به ترجمه سعید باستانی)یکی از سه اثر برتر ادبیات ضد جنگ امریکایی قلمداد کرد .هیچ لیست ادبی معتبری وجود ندارد که این اثر در میان رده های نخستین آن جاخوش نکرده باشد و هیچ بحث و جدلی در مورد ادبیات انگلیسی بدون نام بردن از این اثر،معتبر نیست.
داستان کتاب به زندگی کمیک و بامزه مردی به نام یوساریان میپردازد .مکان داستان هم اردوگاه ارتش امریکا درایتالیا و دوره زمانی جنگ جهانی دوم است.داستان به هیچ وجه وارد حوادث جنگی و اتفاقات روی داده در جنگ نمیشود و تنها داستانی خنده دار و در عین حال تراژیک را درباره اتفاقات روی داده در این کمپ روایت میکند.البته یوساریان تنها قهرمان این داستان نیست .تعداد زیادی شخصیت دیگر نیز در داستان حضور دارند که شخصیت پردازی و اتفاقات روی داده برای هر کدام از آنها به طنز امیز بودن داستان به شدت می افزایند.
در واقع داستان،اتفاقات و سبک عجیب و حیرت آور این کتاب به گونه ایست که جایی برای بحث و تعریف از آن را باقی نمیگذارد .و تنها میماند توصیه اکید من به تمامی دوست داران ادبیات واقعی و اصیل که مطالعه این کتاب فوق العاده و بی نظیر را از دست ندهند چون خواندن چنین متنی، تجربه ایست که شاید هیچ وقت در زندگی دوست داران ادبیات اتفاق نیفتد.

مشاهده لینک اصلی
داستان خسته کننده !! من بعدا (به احتمال زیاد در سال 2050) دوباره به آن خواهم رسید. به پایان رسید در تاریخ 4 فوریه 2012 (نه 2050: p) من آن را انجام دادم! من آن را تمام کردم من کتاب را تمام کردم و من زنده ام! بررسی این کتاب جنون بی نظیر خالص است. هارم شخصیت ها وجود دارد و همه آنها دیوانه اند. و نه فقط احمقانه دیوانه بیشتر شبیه آزار دهنده دیوانه! Milo، Aarfy، Whitcomb، این کاراکتر ها باعث می شود که شما آنها را شلیک کنید یا خودتان را شلیک کنید. ماموریت ها دیوانه اند، Doc Danneka دیوانه است. طرح دیوانه است اعدام حوادثی که در هیچ زمان بندی مرتب نشده اند، دیوانه است. روایت از صحنه به صحنه با موارد گاه به گاه (اما هنوز هم گیج کننده) قبل و بعد از آن رد می شود اما اکنون هیچ مرجع برای این اصطلاحات معنی ندارد. و این باعث می شود که من دیوانه شوم همه چیز و هر کس دیوانه است. دور، غیر منطقی، استدلال غیر اخلاقی جنون است. کلمات کلیدی در اطراف پیچیده شده و بدفهمی دیوانه است. هر استدلال به نتایج غیرمعمول افراطی انجام می شود و جنجال بین شخصیت ها پر از پارادوکس هایی است که غیر ممکن است به عنوان Catch-22. هر شخصی شخصیت های بی اهمیت، بی معنی و مزخرفی را دنبال می کند که هرچند در ابتدا خنده دار هستند، اما پس از 300 صفحه فقط باعث می شود که شما سرتان را بنگانید. سندیکای Miloâ € ™ ثانیه دیوانه است. این غیر منطقی و غیرقابل توجیه است و هنوز هم پول می گیرد. مرگ رسمی دکتر Daneekaâ € ™ ثانیه دیوانه است، بازجوئی Chaplainâ € ™ ثانیه جنون است. نکته جالب این است که خشم فاحش نیست، و اپلبیا مگس در نظریه چشم است دیوانه است. راه، قلب یک بار هر زمانی که یکی از این شخصیت های دیوانه می میرد، دیوانه است. مرگ یوساریانای دوستان شما، مانند هر زمان دیگری، به نظر می رسد، که دیوانه است. رمان از خیلی خنده دار تا کاملا غم انگیز، از قلب شکسته تا آزار دهنده ی قدیمی ساده، از خسته کننده تا فوق العاده صوتی سریع ، و این دیوانه است. تحول از حقیقی به سورئال، طنزآمیز به تمثیل، چارلز دیکنز به داستایوفسکی. این همه جنون در اوج خود است. هیلر دیوانه است. یوساریان دیوانه است. گرفتن 22 است دیوانه است. اما پس از آن، جنگ دیوانه است! Ps: من هیچ مسئولیتی در قبال هر کسی وسوسه به خواندن این کتاب نمی شود. Navaneeta، من برای همیشه از شما سپاسگزارم Nandakishore، با تشکر از گفتن به من برای متوقف کردن به دنبال یک طرح، کمک کرد. ورودی دیگر در کتاب مورد علاقه من در تمام دوران و کتابها من هرگز نمیخواهم قفسه را بخوانم.

مشاهده لینک اصلی
@ من واقعا کمی به شما تحسین میکنم شما یک شخص هوشمند از شخصیت اخلاقی بزرگ است که موضع بسیار شجاعانه ای گرفته است. من یک شخص هوشمند بدون هیچ شخصیت اخلاقی هستم، بنابراین من در موقعیت ایده آل برای قدردانی از آن هستم. @ - سرهنگ کورن، Catch-22 من واقعا از آن استقبال می کنم زمانی که یک کتاب به اطلاعاتی از خوانندگانش احترام می گذارد. اگر یک کتاب بهآزمایشی @ به هیچ وجه نیست، من عاشق کسانی هستم که شما را به یک دنیای بدون توضیح تبدیل می کنند - تعمید ادبی آتش (به عنوان مثال: Orwells @ Animal Farm @). Catch-22 یکی از آن کتابهاست و بخشی از دلایلی است که من فکر کردم آنقدر شگفت انگیز است که Catch-22 به داستان یک اسکادران ارتش ایالات متحده در ایتالیا در دوران جنگ جهانی دوم میپردازد و یک خلبان خدشهدار به نام یوساریان که همه فکر میکند تلاش برای کشتن او (یک فرض غیر منطقی در جنگ) به استثنای اینکه آن ایتالیا نیست، یک داستان نظامی، یا یک جهان که برای رسیدن به فورا به رسمیت شناخته شده بود. یک کتاب منطقی وجود دارد که به نظر می رسد همه کاراکترها آن را قبول می کنند اما برای خواننده حساس نیستند. یا به طور متناوب، آن را برای خواننده بیش از حد حس می کند، و این زمانی است که کتاب به شما به سختی برخورد. شما شروع به فرو رفتن در آن کنید شما شروع به نشستن با مردم می کنید. سپس ناگهان متوجه شدید که شما با افراد اشتباه روبرو هستید. شما شروع به فکر کردن به خود می کنید که چگونه می توانم با این احمق موافق باشم ؟! چگونه می توانم خنده ام بگیرم کتاب های مورد علاقه من کسانی هستند که واکنش های منفرد را از من می گیرند ... قفسه سینه من تنگ می شود، معده من گره خورده است و من نمی توانم توضیح بدهم که چرا من واکنش مثبت / منفی دارم - فقط می دانم که من هستم. بسیاری از این لحظات در این کتاب وجود داشت، حتی نمی توانستم همه آنها را توصیف کنم ... یکی از چیزهایی که بیشترین تاثیر را روی من گذاشت، ساختار این کتاب بود: چگونه همه ی آن ها هر دو به طور تصادفی و به طور کامل محاسبه شدند. چگونه می توان هر بخش تنها به تنهایی ایستاد، اما با هم آنها داستان پیچیده و تحریک کننده ای را می کشید ... اگر دوست دارید رمان های تاریخی، اگر دوست دارید رمان های سیاسی، اگر شخصیت های عمیق را دوست دارید، اگر دوست دارید طنز، اگر دوست دارید فکر می کنم - من این کتاب را به شما توصیه می کنم.

مشاهده لینک اصلی
سالها پیش، در حالی که من (ناموفق) در جستجوی کار در خاورمیانه بودم، من یک مشاور حرفه ای را دیدم. @ چگونه می توانم یک کار را در خاورمیانه انجام دهم؟ @ من پرسید: @ خوب، برای این که شما نیاز به تجربه دارید، @ او به من گفت، خارش چانه اش @ اما من هجده سال تجربه داشته ام @ من اعتراض کردم. @ ممکن است چنین باشد، @ او گفت. @ من به این معنی بودم - شما نیاز به تجربه خلیج فارس داریداما من نمی توانم این کار را انجام دهم مگر اینکه من در خلیج کار کنم. @ من اشاره کردم. @ بله، من می دانم. @ او گفت: آرام. @ شما می بینید، اونم گرفتن ... @

مشاهده لینک اصلی
دست ها را پایین می آورید، این جالبترین کتابی است که تا به حال خوانده ام. برخی از احکام هلر بسیار شگفت انگیز و خنده دار هستند که من مجبور بودم نه تنها با صدای بلند، بلکه کتاب را پس از تلاش برای ادامه دادن تنظیم کردم و با صدای بلند بیشتر بخوانید تا به طور کامل از تمام عقلانیت قدردانی کنید. این گفته می شود سبک طنز قدیم است. پس از مدتی، احساس می کند که خواندن سریال های Seinfeld را برای ساعت ها در پایان انجام می دهد. Yosarian، شخصیت کانونی، خود را در معرض نابغه خالص قرار می دهد. و برخی از زیرمجموعه های این رمان، بهتر از کلاسیک ها هستند. اما، حتی با توجه به آن، Catch-22 فوق العاده پیچیده است. فصل ها می توانند در بعضی موارد احساساتی مانند قطعات پازل باشند که به هیچ چیز دیگری متصل نیستند. آغاز، اگر چه سرگرم کننده به عنوان جهنم، به خصوص پیچیده است. برای ده فصل اول یا بیشتر، این احساس به عنوان معرفی شخصیت پس از معرفی کاراکتر - مانند آن را تا رسیدن به حدود 30٪ از طریق کتاب ... بخشی به دلیل آن، داستان تاثیر خود را از دست می دهد، اما بیشتر به این دلیل که آنقدر لعنتی خنده دار است که سخت است که جدی بگیریم. هرچند شخصیت ها برای همیشه در ذهن شما باقی خواهند ماند، سخت است که به آنها احتیاج داشته باشی زیرا آنها شخصیت هایی هستند که به نظرشان غیر واقعی هستند. من می گویم این یک شاهکار نیست؟ نه آن را در زمان اغراق آمیز تر از یک معما، و من مطمئن هستم که من از دست رفته برخی از چیزهای مهم است. اما حتی حتی ممکن است دو کتاب دیگر هم بخواند، نه این.

مشاهده لینک اصلی
نمایشنامههای انسانی یک دلیل برای یک دلیل است. به طور جدی، می دانم که نقاط قوت و ضعف در مورد بوروکراسی / جنگ / سرمایه داری / زندگی، اما بیش از 450 صفحه تغییرات در جوک Catch-22 وجود دارد؟ من خودم را بیشتر تحت تأثیر قرار دادم تا اینکه بعضی از مرگ ها را حدس زدم و بعضی از خطوط به شدت عالی بود. بیت های مشخص: در جهان که موفقیت تنها فضیلت بود، خود را به شکست ناپدید شد. (277، در مورد Chaplain) از آنجا که او به شدت نیاز به یک دوست بود، او هرگز یکی را پیدا کرد. (95 در مورد Major Major) از آنجایی که او هیچ چیز بهتر به انجام خوب بود، او در مدرسه خوبی انجام داد. (95، تقریبا مشابه) Clevinger یکی از آن افرادی بود که دارای هوش و مغز نبودند و همه آن را می دانستند به جز آنهایی که به زودی آن را پیدا کردند. (77) کرافت یک بچه لاغر و بی ضرر از پنسیلوانیا بود که می خواست تنها به آن علاقه داشته باشد و قرار بود ناامید شود و حتی در همان حیرت و تحقیر جاه طلبی باشد. (64) نهادن به افرادی که هرگز چیزی را مورد سوال قرار نداد، امکان پذیر نبود و لازم بود (44) در یک هواپیما در جهان به جز قسمت دیگری از هواپیما هیچ جایگاهی نداشت. (42) در حقیقت، بسیاری از باشگاه های افسران وجود داشت که یوساریان به ساختن آن کمک نکرد، اما او یکی از اعضای گروه Pianosa بود. این یک بنای محکم و پیچیده برای قدرت تصمیم گیری بود. یوساریان هرگز به آنجا نیامد تا به پایان برسد. سپس او اغلب آنجا رفت، بنابراین او را با ساختمان بزرگ، خوب، رامبل زدن خوشحال بود. این واقعا یک ساختار پر زرق و برق بود و یوساریان هر لحظه با نگاهی به آن، احساس موفقیت بزرگی کرد و منعکس کرد که هیچ یک از کارهایی که به آن رسیده بود، او بود. (27) هنگامی که اشیاء، مفاهیم و حتی افرادی که سرپرست تقریبا تمام عمر خود زندگی کرده بود، ناگهان لحظات وحشتناک و ناگهانی در جنبه ناخوشایند و نامنظم داشت که قبلا هرگز دیده نشده بود و آنها را کاملا عجیب به نظر می رساند: jamais vu . (214) @ شما در جنگ برنده خیلی سهام گذاشته اید، @ گرگ وحشی وحشیانه پیرمرد گریه کرد. @ حقیقت واقعی این است که در از دست دادن جنگ ها، در دانستن اینکه جنگ ها می توانند از بین بروند، دروغ می گویند. ایتالیا برای قرن ها جنگ های خود را از دست داده است و فقط می بینیم که چقدر عالی بود. @ (255) بسیاری از تکرار، حتی در لیست کوتاه. به من از کنفدراسیون دانک یاد کن. من احساس می کنم که من همانطور خسته و ناامید شده بودم، اما احتمالا به نظر می رسد که به دنبال همبستگی واقعی با فراتر از طبقه بندی های متمایز @ متاسفانه خنده دار باشم.

مشاهده لینک اصلی
دسته بندی های مرتبط با - کتاب تبصره 22


#ادبیات آمریکا - #داستان تاریخی - #ادبیات داستانی - #داستان کمدی - #داستان جنگی - #ادبیات کلاسیک - #دهه 1960 میلادی - #برترین رمان های انگلیسی گاردین - #صد رمان برتر مدرن لایبرری - #انتشارات نشر چشمه - #جوزف هلر - #احسان نوروزی
#انتشارات نشر چشمه - #جوزف هلر - #احسان نوروزی
کتاب های مرتبط با - کتاب تبصره 22


 کتاب اما
 کتاب ینگه دنیا 1919
 کتاب خم رودخانه
 کتاب سرود سلیمان
 کتاب نشانه چهار
 کتاب بهار زندگی دوشیزه جین برودی